Jak správně značit textilní výrobky

31.01.2023

Dnes se podíváme na důležité téma a tím je správné značení výrobků. Z praxe víme, že plno menších výrobců neví, co všechno vlastně musí na výrobku být uvedené a jakým způsobem má být etiketa na výrobek umístěna. Pokud se značením chcete zabývat podrobněji, potřebné informace najdete v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) a dále by vás měl zajímat zákon o ochraně spotřebitele. Jestli nemáte času nazbyt, tak vám níže nabízíme přehled toho nejdůležitějšího, co potřebujete ke správnému značení svých výrobků vědět. 

Jak na značení textilních výrobků
Každý textilní výrobek musíte označit etiketou, kde budou uvedeny povinné informace. K tomu, jaké to jsou, se dostaneme za chvíli. Značení výrobku musí být trvanlivé, čitelné a pevně spojené s výrobkem. Vybírejte tedy kvalitní etikety, na kterých informace vydrží i při opakovaném praní. V naší nabídce najdete kvalitní tištěné etikety z nylonu nebo saténu, které se k výrobku přišívají (nejčastěji do švu). Pokud na váš výrobek takovou etiketu použít nelze, je další možností použití nažehlovací etikety a potřebné informace tak aplikovat přímo na výrobek. Jsou výrobky, na které není možné použít ani všitou, ani nažehlenou etiketu. Pak je možnost označit je jiným vhodným způsobem, např. papírovou visačkou, přiloženou kartičkou, samolepkou. Ale to opravdu jen u výrobků, ke není žádná možnost, jak dostat informace přímo na textilní výrobek.

Co na výrobku musí být uvedeno
Na každém textilním výrobku musí být uveden výrobce, velikost, materiálové složení a doporučená údržba. Nemusí být vše na jednom štítku, obvyklé je třeba použití samostatných velikostních štítků. Pro malé výrobce mohou být dobrým řešením univerzální údržbové etikety, kam některé informace dopisuje fixem na textil. Je však ještě potřeba vždy na výrobek doplnit informaci o výrobci.

Velikost označíte podle velikostních tabulek, které používáte a vaši zákazníci je mají k dispozici. Můžete použít jak číselné (např. 36), tak i písmena (např. S).

Materiálové složení je další povinnou informací, která musí být na výrobku. Musí být uvedeny celé názvy, nelze použít zkratky a musíte uvádět správné názvy vláken podle nařízení EU. Názvy najdete třeba ZDE v příloze 1. Nesmí se uvádět jiné názvy, než jsou uvedené v tomto nařízení. Častou chybou je např. uvádění názvu bambus, což je ale název rostliny a ne vlákna a je potřeba použít název viskóza. Nebudete uvádět 100% fleece, ale 100% polyester apod. V případě, že uvedete např. 100% bavlna, musí být výrobek opravdu jen z bavlny. V případě, že je z více různých vláken, uvádí se celé názvy sestupně, např. 90% bavlna, 8% polyester, 2% elastan apod. Obsahuje-li výrobek i nějaké netextilní části (např. kožené), musí to být na etiketě také uvedeno. Složení uvádějte také na obal výrobku, do popisu zboží na eshopu apod.

Doporučený způsob údržby musí také být uveden na každém výrobku. Musíte uvést, jak a jestli výrobek prát, žehlit, sušit, čistit. Tyto informace uveďte přímo na výrobek, ale i na obal, do popisu eshopu atd.

"Je nutno uvést vhodné způsoby ošetřování výrobku, které povedou k dlouhodobé užitnosti a nepovedou ke změně funkčnosti výrobku."

Symboly údržby
Způsob údržby můžete vypsat slovy - např. prát max. na 40 st., žehlit na mírný stupeň, nesušit v sušičce apod. Vhodnější je použití grafických údržbových symbolů, které jsou všeobecně známé, mezinárodně srozumitelné, přehledné, na etiketě zaberou minimum místa a vaše výrobky budou působit profesionálněji. Důležité je však vědět, že tyto symboly podléhají licenci, jsou chráněné mezinárodní ochranou známkou, bez oprávnění je nemůžete používat. Pro jejich legální použití kontaktujte spolek SOTEX GINETEX CZ, který v ČR tyto symboly spravuje. Stanete se členem, zaplatíte roční poplatek 1500 Kč a získáte oprávnění k použití symbolů údržby i všechny potřebné informace ke značení výrobků, budou vám chodit aktuální informace o změnách ve značení výrobků apod.

Návrh etikety připravíme zdarma.
Návrh etikety připravíme zdarma.

Umístění etiket
Kam etikety s povinnými informacemi patří?
Kabáty, bundy nebo saka - na levou stranu, nejčastěji do švu.
Trička, tílka, blůzy, košile, šaty - doprostřed zadního průkrčníku.
Kalhoty a sukně - do pasu dozadu.
Kalhotky, slipy, boxerky - doprostřed dozadu.
Podprsenky, korzety - na levou stranu.
Kapesníky, utěrky, ručníky, ponožky, opasky, šle apod. mohou mít etiketu na obalu. 

Nylonové a saténové etikety vyrábíme už od 50 ks, nažehlovací etikety od 1 archu 27x50 cm. Návrh vám připravíme zdarma. Prací symboly tiskneme pouze pro ty zákazníky, kteří mají licenci a symboly nám zašlou!

Kromě označení povinnými informacemi je vhodné označit výrobky také svým logem, aby vaše výrobky byly rozpoznatelné, originální, působily profesionálním dojmem. U nás najdete širokou nabídku štítků, na které vygravírujeme nebo natiskneme vaše logo - koženkové, semišové, nažehlovací, akrylové a další. Většinu štítků vyrábíme už od 50 ks a je možné nakombinovat více barev. Napište si o nezávaznou nabídku, předem lze zaslat i vzorek.